تا زدن ایران مقابله تروریسم اخبار سیاسی و اجتماعی

تا زدن: ایران مقابله تروریسم اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی زورآزمایی ارزی در مرز روانی

روز گذشته معامله گران غیررسمی و بازیگران بازارساز ۳ ساعت در آستانه مرز ۴ هزار و ۷۰۰ زورآزمایی کردند. دیروز گرچه دلار ۵۸ تومان رشد را به ثبت رساند، ولی در نهایت

زورآزمایی ارزی در مرز روانی

زورآزمایی ارزی در مرز روانی

عبارات مهم : بازار

اعلام نحوه پیش فروش سکه

روز گذشته معامله گران غیررسمی و بازیگران بازارساز ۳ ساعت در آستانه مرز ۴ هزار و ۷۰۰ زورآزمایی کردند. دیروز گرچه دلار ۵۸ تومان رشد را به ثبت رساند، ولی در نهایت زیر مرز روانی به کار خود آخر داد. با رشد بهای دلار، سکه تمام نیز افزایشی شد و از مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کرد. رشد سکه در شرایطی رقم خورد که در آخرین خبرها شرایط ابتدایی پیش فروش آن نیز اعلام شد. در روش تازه ابتدا یک میلیون تومان علی الحساب دریافت می شود و باقیمانده در وقت تحویل با توجه به قیمت روز تسویه می شود.

روز گذشته، قیمت دلار ۳ ساعت در مرز روانی ۴ هزار و ۷۰۰ تومان تقلا کرد ولی نتوانست از آن عبور کند. در نخستین روز هفته، قیمت دلار ۵۸ تومان زیاد کردن را تجربه کرد و به قیمت ۴ هزار و ۶۹۸ تومان رسید. این در حالی بود که از ساعت ۱۲:۳۰ تا ساعت ۱۵:۳۰ معامله گران غیررسمی تلاش زیادی کردند که قیمت را از کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان عبور دهند، با این حال عرضه بازیگران بازارساز سد محکمی بود که از مرز یاد شده است حفاظت کرد. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، نقطه ۴ هزار و ۷۰۰ تومان یک سطح مقاومتی محکم است که عبور از آن می تواند با رشد زیاد قیمت همراه شود؛ از همین رو از یک سو بازیگران بازارساز در این مرز مقاومت زیادی از خود نشان دادند و از سوی دیگر بعضی معامله گران نیز در حوالی مرز یادشده تصمیم به فروش ارز می گرفتند، چراکه تصور می کردند که قیمت دلار به سقف خود رسیده هست. ناگفته نماند بعد از ساعت ۳ بعدازظهر قیمت دلار در مقاطعی از مرز هزار و ۷۰۰ تومان عبور کرد، ولی با توجه به نبود بازیگران بازارساز و محدود بودن حجم معاملات باید دید روند بازار در روز جاری به چه صورت خواهد بود.

زورآزمایی ارزی در مرز روانی

بعضا مشاهده شده است است که معامله گران غیررسمی در ساعات مرده بازار و همزمان با غیبت بازیگران بازارساز قیمت دلار را اوج برده اند تا در روز بعد در سقف قیمت اقدام به فروش کنند. با اینکه قیمت دلار در آستانه ۴ هزار و ۷۰۰ تومان توان افزایشی خود را تا حدی از دست داده بود، روز شنبه به آسانی مسیری ۵۰ تومانی را جهت رسیدن به آن طی کرد. دیروز، دلار معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۶۴۰ تومان کلید زد که ۲۰ تومان بالاتر از روز پنج شنبه بود؛ بعد از آن در کمتر از ۲ساعت خود را به مرز ۴ هزار و ۷۰۰ تومان رساند و آخر در آن منطقه گرفتار شد. به گفته فعالان، رشد قیمت حواله درهم و ورود تقاضای تازه بعضی بازیگران تازه به بازار از جمله عواملی بود که زمینه ساز رشد بیش از ۵۰ تومانی دلار شد.

واکنش سکه به رشد دلار و خبر پیش فروش

روز گذشته معامله گران غیررسمی و بازیگران بازارساز ۳ ساعت در آستانه مرز ۴ هزار و ۷۰۰ زورآزمایی کردند. دیروز گرچه دلار ۵۸ تومان رشد را به ثبت رساند، ولی در نهایت

در روزی که شاخص بازار ارز ۵ محدوده قیمتی رشد کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را شکست. روز شنبه سکه تمام بهار آزادی با ۱۲ هزار تومان زیاد کردن به قیمت یک میلیون و ۵۰۶ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، بخشی از این رشد ناشی از زیاد کردن قیمت دلار و قسمت دیگر از آن ناشی از جوسازی معامله گران اطراف پیش فروش سکه بود. به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی با اشاره به پیش فروش سکه از ۱۷ بهمن ماه جاری، گفت: براساس آخرین تصمیمات، در هنگام عضویت به ازای هر سکه یک میلیون تومان علی الحساب دریافت می شود و در موعد تحویل سکه، مابه التفاوت آن از مشتری اخذ خواهد شد. در این شرایط، سکه در موعد تحویل با یک قیمت تخفیف نسبت به قیمت روز بازار به مشتری ارائه خواهد شد. به بیان دیگر، مابقی هزینه سکه کمتر از قیمت روز بازار خواهد بود. یکی از تفاوت ها در پیش فروش فعلی این است که قیمت تحویل سکه فیکس و ثابت نیست و براساس شرایط بازار و یک قیمت سود متعارف عرضه خواهد شد. براساس این مفروضه ها، هر کسی با سرمایه گذاری در پیش فروش سکه سود خواهد کرد؛ منابع طلا به گونه بیهوده ضرب نخواهد شد و نقدینگی نیز تا حدی از بازار جمع خواهد شد، هر چند که یک قیمت سود مشخص جهت آن در نظر نخواهند گرفت.

منابع بانک مرکزی به صورت طلا و سبدی از ارزهای متفاوت هست؛ بازارساز طلا را با قیمت های مختلفی خریداری کرده است و در صورتی که بخشی از آنها را در بازار عرضه کند، ناچار خواهد بود مجددا آن را جایگزین کند. به این ترتیب، ممکن است بازارساز در شرایط فعلی ناچار شود جهت جایگزین کردن طلای خود در قیمت های بالای هزار و ۳۰۰ دلار در هر اونس وارد بازار شود. این در حالی است که این نهاد ممکن است طلا را در گذشته در قیمت های پایین تری خریداری کرده باشد.

با در نظر گرفتن این موضوع، در پیش فروش فعلی سکه منابع طلای بانک مرکزی بیهوده تبدیل نخواهد شد و ورود این منابع به بازار هدفمند خواهد بود. دیگر مزیت پیش فروش این است که بانک مرکزی نیاز نیست ذخایر طلای کنونی خود را به سرعت جایگزین کند. این در حالی است که معامله گران بزرگ تلاش کردند این تلقی را در بازار برجسته کنند که بازارساز قصد ندارد که با قیمت های پایین سکه را عرضه کند و در وقت تحویل، هزینه زیادی را دریافت خواهد کرد. این در حالی بود که هیچ نشانه واقعی جهت این بیانات وجود نداشت و به نظر می رسید تنها دسته ای از معامله گران با جوسازی اطراف این تصورات نوسان گیری کردند. با براق شدن کامل فرآیند پیش فروش سکه، کم کم تصویر العمل واقعی بازار مشخص خواهد شد.

زورآزمایی ارزی در مرز روانی

یورو رکورد زد

روز گذشته، یورو ۱۰۰ تومان زیاد کردن را تجربه کرد و به قیمت ۶ هزار تومان رسید. پیش از این ارز اروپایی در ادوار گذشته چنین سطح قیمتی را تجربه نکرده بود. یوور تقریبا در اوایل کانال ۵هزار و ۹۰۰تومان شروع به کار کرد ولی با شدت گرفتن روند افزایشی دلار، یورو نیز با شیب تندتری طعم زیاد کردن را چشید و در نهایت وارد مرز ۶ هزار تومانی شد.به گفته فعالان، معامله گران یورو با جوسازی اطراف زیاد کردن دلار و قطع عرضه خود، زمینه ساز این رشد شدند.افزایش یورو در روز شنبه چندان متناسب با عوامل بنیادی نبود و زمینه ساز شکل گیری حباب جهت این ارز شد. به گفته فعالان، روز شنبه ارزش ذاتی یورو بدون توجه به عوامل جانبی حدود ۵ هزار و ۸۸۰ تومان بود و اختلافی ۱۲۰ تومانی با قیمت بازار داشت.

به گفته فعالان، این عامل به طور غیرمستقیم می توانست در رشد قیمت دلار اثر داشته باشد. در واقع، معامله گران می توانستند دلار را از بازار داخلی خارج کنند و به جای آن یورو گران تر را وارد کنند. یکی از عوامل دیگری که در رشد قیمت دلار اثرگذار بود، فاصله قیمت فروش صرافی های منتخب با قیمت بازار بود که تقاضای کاذب زیادی را وارد بازار می کرد. بسیاری از بازیگران بازار نیز مردم عادی را تشویق می کردند که جهت خرید ارز از صرافی ها وارد صف شوند و از این فاصله کسب سود کنند. در این میان، شنیده ها حاکی از آن است که بعضی از صرافی ها نیز ارز خریداری از بازارساز را به مردم عادی نمی فروشند و در بازار با قیمت های بالاتر آن را به فروش می رسانند.

روز گذشته معامله گران غیررسمی و بازیگران بازارساز ۳ ساعت در آستانه مرز ۴ هزار و ۷۰۰ زورآزمایی کردند. دیروز گرچه دلار ۵۸ تومان رشد را به ثبت رساند، ولی در نهایت

در چنین شرایطی، یکی از بزرگ ترین عواملی که در برابر رشد قیمت دلار قرار گرفته بود، عرضه بازیگران بازارساز بود. به گفته فعالان، عرضه بازیگران بازارساز به اندازه ای بود که ۳ ساعت تلاش معامله گران جهت شکستن سطح ۴ هزار و ۷۰۰ تومانی ناکام ماند. با این حال در صورت ادامه خریدهای ارزی قیمت دلار روز یکشنبه در کانال جدیدی معاملات خود را شروع کرد. عده ای در بازار باور داشتند شکست این سنگر دلار به معنای رشد زیاد و ورود تقاضای زیاد به بازار خواهد بود.

زورآزمایی ارزی در مرز روانی

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | بازیگران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs