تا زدن ایران مقابله تروریسم اخبار سیاسی و اجتماعی

تا زدن: ایران مقابله تروریسم اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی دستگاه قضا طرفدار اعدام نیست/ پرونده بابک زنجانی پشت پرده‌ای ندارد که بررسی نکرده باشیم ، اژه‌ای

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول دستگاه قضا میهمان برنامه این هفته «بدون تعارف» از شبکه دو سیما بود.

دستگاه قضا طرفدار اعدام نیست/ پرونده بابک زنجانی پشت پرده‌ای ندارد که بررسی نکرده باشیم ، اژه‌ای

اژه ای: دستگاه قضا طرفدار اعدام نیست/ پرونده بابک زنجانی پشت پرده ای ندارد که بررسی نکرده باشیم

عبارات مهم : اعدام

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای معاون اول دستگاه قضا میهمان برنامه این هفته «بدون تعارف» از شبکه دو سیما بود.

میزان نوشت: حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول دستگاه قضا میهمان برنامه این هفته «بدون تعارف» بود که شب گذشته در خبر ۲۰:۳۰ از شبکه دو سیما به روی آنتن رفت.

دستگاه قضا طرفدار اعدام نیست/ پرونده بابک زنجانی پشت پرده‌ای ندارد که بررسی نکرده باشیم ، اژه‌ای

بسیاری از اشخاص سیاسی اطلاعاتی و امنیتی در مدرسه حقانی تحصیل کرده‎اند، در رابطه با شاخصه این مدرسه بفرمایید؟

سخنگوی قوه قضائیه گفت: تربیت طلاب در آن مدرسه با توجه به فکر اداره کنندگان آنجا و مواد درسی، فوق العاده مورد اهتمام بود، شهید بهشتی، شهید قدوسی، آیت الله مصباح و آیت الله جنتی جزء ارکان اداره کنندگان این مدرسه بودند و طلبه ها با پرسشها سیاسی روز عجین بوده و فعالیت سیاسی داشتند و بر همین اساس زیر ذره‎بین ساواک بودند.

اعتقاد من این است که دادگاه علنی اثرات مثبت خیلی زیادی دارد

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول دستگاه قضا میهمان برنامه این هفته «بدون تعارف» از شبکه دو سیما بود.

شما فرموده بودید که آیا دادگاه‎ های مفاسد اقتصادی علنی برگزار نمی‎شود که به اطلاع مردم برسد، علت تاکید شما در این رابطه چیست؟

سخنگوی قوه قضائیه گفت: بنده این عنوان را منحصرا راجع به مفاسد اقتصادی عرض نکرده ام؛ اعتقاد من این است که دادگاه علنی اثرات مثبت خیلی زیادی دارد. بازدارنگیِ آن هم بسیار بالاست؛ این لااقل تجربه شخصی بنده هست. ما می گوییم دادگاه علنی باشد که قابل پخش باشد؛ صدا و سیما پخش کند و رسانه ها هم بتوانند به آن بپردازند این جهت من قاضی هم موثر هست؛ آیا که منِ نوعی تلاش می‎کنم سخنم متقن‎تر باشد و از طرفی جهت آموزش و آگاهی مردم که از شیطنت های افراد شیاد مطلع شوند، نیز موثر است.

وقتی می‎گوییم (م ه) یا (م ر) همه می دانند چه کسی است

دستگاه قضا طرفدار اعدام نیست/ پرونده بابک زنجانی پشت پرده‌ای ندارد که بررسی نکرده باشیم ، اژه‌ای

در خبر ها مشاهده می شود که می گویند در اطلاع رسانی پرونده‎ ها از اسامی متهمان نام می برند و با اینکه همه می دانند این افراد چه کسانی هستند، ولی قانون دست و پا را بسته هست. نظرتان در این مورد چیست؟

سخنگوی دستگاه قضا گفت: به قول شما همه می دانند چه کسی هست؛ در هر صورت من طرفدار جدی دادگاه های علنی هستم که پخش شود.

باوری بین مردم است که می گویند بابک زنجانی قربانی است و پشت پرده، دانه درشت های دیگری هستند. آیا این عنوان را تایید می‎فرمایید؟

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول دستگاه قضا میهمان برنامه این هفته «بدون تعارف» از شبکه دو سیما بود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: تاکنون هیچ کس چنین چیزی با شاهد و یا قرینه‎ای ارائه نداده هست. تنها چیزی که گفته اند این است که نمی شود یک نفر به تنهایی این کار را بکند که قاعدتا تنها نبوده هست. ما هر چه به نظرمان می رسیده، از رو، پشت و جانب پرده را در این پرونده بررسی کرده ایم.

بابک زنجانی دوم و سوم هم داریم؟

معاون اول دستگاه قضا گفت: پرونده‎ های در دست پیگیری مان همین‎ هایی است که شما می دانید.

دستگاه قضا طرفدار اعدام نیست/ پرونده بابک زنجانی پشت پرده‌ای ندارد که بررسی نکرده باشیم ، اژه‌ای

خبر های سخنگوی قوه قضائیه از دم خروسی که بیرون زده

هجمه های زیادی علیه قوه قضائیه می شود. جدیدا هم یکی از اعضای اتاق فکر بی بی سی گفته است که سال تازه باید علیه دستگاه قضا مطلب منتشر کنیم. نظرتان در این زمینه چیست ؟

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای برخورد با مفسدین را به عنوان مرکز ثقل پاسخ به این سئوال مورد توجه قرار داد و گفت:، چون قوه قضائیه روی دانه درشت ها دست گذاشته است و بعضی از این افراد بدهکاران به بانک هستند که بالای هزار میلیارد بدهی دارند، طبیعی است که این هجمه ها انجام شود.

وی ادامه داد: علتش این است که قوه قضائیه با مفسدینی برخورد می کند که نوعا برخورد با آنها سخت هست. با آقازاده هایی برخورد می کند که باور نمی کردند.

معاون اول قوه قضائیه خط مهم هجمه به قوه قضائیه را در آنسوی مرز ها دانست و گفت: خط مهم خط دشمن هست. شما فکر می کنید همینی که بی بی سی و بعضی سایت ها می گویند چه کسی به آنها می گوید؟ البته جهت ما تا حدودی هم روشن شده است است و سیستم های اطلاعاتی هم دارند بررسی می کنند و یک جا هایی هم دم خروس بیرون زده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با بیان اینکه هیچگاه این ادعا را نداریم که بر کار قوه قضائیه اشکال نیست، به دو توصیه اساسی اشاره و گفت: اولا حتما بر کار قوه قضائیه هم ممکن است یک جا هایی اشکالی وارد باشد و ثانیا از خیلی از اشکالاتی که وارد می شود، مطلع هستیم و تلاشمان را هم می کنیم آن را برطرف نماییم، ولی واقعا امکاناتش نیست.

او همچنین از واکنش‌ها بعضی وکلا در طولانی شدن پرونده ها نیز گلایه کرد و در رابطه با این عنوان اینگونه سخن گفت: «بعضی از طول کشیدن ها و اشتباهات به این علت است که معدودی از وکلا عمدی کاری می کنند که پرونده طول بکشد و زیاد بتوانند پول بگیرند. در واقع رسما به طرف دروغ یاد می دهند و بعد در جریان رسیدگی، این دروغ کشف می شود.»

خط قرمز قوه قضائیه قانون است

آیا قوه قضائیه خط قرمزی در برخورد با مفاسد اقتصادی دارد، همچون گذشته؟

«خط قرمز قوه قضائیه قانون است و هیچ خط قرمزی نداریم.»

به علت نوع کار ما، اصلا امکان ندارد که از اینترنت بدون اطلاع باشیم

آیا اهل اینترنت هستید یا خیر؟

وی گفت: اهل اینترنت یا آنگونه که وقت زیادی بگذارم و این سایت و آن سایت را سر بزنم، خیر. واقعا اصلا وقت این کار را ندارم و احساس می کنم اگر دنبال این کار بیفتیم، از کار مهم باز می مانیم؛ ولی بالاخره به علت نوع کار ما، اصلا امکان ندارد که از اینترنت بدون اطلاع باشیم.

به دنبال این هستیم که به جای مجازات حبس، مجازات دیگری جایگزین کنیم

مجازات های جایگزین و از بین بردن اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را زیاد توضیح دهید؟

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای گفت: قوه قضائیه دنبال این بوده و سیاست های کلی نظام بر این است که تا آنجایی که می شود اساسا جرم زدایی کنیم. سیاست بعدی حبس زدایی است که باز هم سیاست های ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان و هم قوه قضائیه دنبال این بوده و است که تا جایی که می شود به جای مجازات حبس مجازات دیگری صادر کنیم.

بسته ای تعریف شود که با فساد بزرگ خانمانسوز مواد مخدر برخورد شود

سخنگوی قوه قضائیه راجع به اینکه دستگاه قضا طرفدار اعدام نیست، گفت: در مورد مواد مخدر که امروز دنیا به آن مبتلاست، حالا عده ای می گویند اعدام زیاد هست. اصلا قوه قضائیه طرفدار این نیست که افراد اعدام شوند؛ بلکه می گوییم بسته ای تعریف شود که با این فساد بزرگ خانمانسوز برخورد شود و اگر امکان داشت، اعدام هم در آن کمتر می شود. ما فکر نمی کنیم که تنها اعدام در بازدارندگی جرائم مربوط به قاچاق مواد مخدر موثر هست؛ بلکه اعدام یک تاثیر دارد، درمان یک تاثیر دارد؛پیشگیری یک اثر دارد و این مجموعه باید انجام شود تا اثر کامل خودش را بگذارد و این قضیه را ان شاءالله به صفر برساند. اعتقادمان این است که اگر اعدام ها و مجازات های بسیار سنگین نبود، وضع بسیار بدتر بود. در واقع اعدام در بازدارندگی این جرائم تاثیر خودش را گذاشته؛ ولی تاثیر صد در صدی در مورد اعدام اصلا نباید انتظار داشت.

نمی شود نوع کار قوه قضائیه را با خدمات سایر دستگاه ها مقایسه کرد

آیا یک نظر سنجی که رضایت عمومی مردم از عملکر قوه قضائیه را نشان دهد، داشته اید یا خیر؟

وی در ادامه گفت: اصلا نمی شود نوع کار قوه قضائیه را با خدمات سایر دستگاه ها مقایسه کرد و بعد بگوییم که رضایت است یا خیر. به قول معروف هر لحظه کسانی که به قوه قضائیه مراجعه می کنند، نصفشان ناراضی هستند؛ آن نصف، کسانی هستند که حکم به نفعشان تمام نمی شود بر علیه ارزش شده است است.

وی گفت: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی (ره) که آن موقع در شورای قضایی بودند، می گفتند من خدمت حضرت امام(ره) رفتم و یک آقای دیگری در کنار ایشان نشسته بود. گفتم که امام قربان شما بروم یک مسئولیت به من دادید و یک مسئولیت به ایشان. در مسئولیتی که به من دادید، باید اموال خاطیان را مصادره کنم؛ آن ها را زندانی، اعدام، جریمه و جزای نقدی کنم؛ بعد این چیز هایی که مصادره کرده ام را به این آقا (فرد حاضر) بدهم که بدهند به دست مردم. معلوم است که از او خوشحال و از من ناراحت هستند.

واژه های کلیدی: اعدام | برخورد | مجازات | پرونده | دستگاه | قوه قضائیه | محسنی اژه ای | سخنگوی قوه قضاییه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs